CZYSTE POWIETRZE W TWOIM MIESZKANIU

Ekologia

O zanieczyszczeniach powietrza najczęściej mówi się w sezonie grzewczym, jest to jednak problem całoroczny. Na to, czym oddychamy w przestrzeni publicznej, wpływa mnóstwo różnych czynników, a wiele z nich jest od nas niezależnych. Tymczasem we własnych domach możemy świadomie i skutecznie bronić się przed różnymi szkodliwymi substancjami. Z pomocą przychodzą oczyszczacze, które efektywnie filtrują powietrze w mieszkaniu.

Zanieczyszczone powietrze ma wpływ na nasze zdrowie

Powietrze, którym oddychamy, ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Jak wynika z raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), powietrze w polskich miastach jest zanieczyszczone najbardziej w całej Unii Europejskiej. Poziom szkodliwych pyłów regularnie przekracza dopuszczalne normy, co codziennie odbija się na naszym samopoczuciu i przyczynia się do rozwoju wielu chorób.

Ochrona nie tylko przed smogiem

Dziś najwięcej uwagi poświęca się jakości powietrza w przestrzeni miejskiej, natomiast nie można zapomnieć, że ten poważny problem dotyczy także wnętrz. Statystycznie w pomieszczeniach spędzamy ok. 80 proc. naszego czasu. Obok zanieczyszczeń napływających z zewnątrz, w mieszkaniach trują nas także bakterie, wirusy, roztocza, kurz, grzyby oraz toksyczne substancje, obecne m.in. w farbach, lakierach, wykładzinach, a także w tkaninach. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że powietrze, którym oddychamy w domach, może zawierać nawet do 150 związków chemicznych.

Skuteczne oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach

Wybierając oczyszczacz powietrza, w pierwszej kolejności musimy zastanowić się, jakie rodzaje zanieczyszczeń chcemy usuwać. Drobnoustroje, kurz i sierść skutecznie wyeliminują urządzenia z filtrem HEPA. Gwarantują one aż do 99,97% skuteczności. Do wyboru mamy również oczyszczacze m.in. z filtrami węglowymi (pochłaniające szkodliwy benzo[a]piren, ale też zapachy), filtrami elektrostatycznymi (cechujące się niskimi kosztami eksploatacji), filtrami fotokatalitycznymi (zwalczające alergeny, bakterie i wirusy), czy filtrami UV (eliminujące toksyny i wirusy, ale nie działające na kurz i pył).

Wydajność urządzenia ma znaczenie

Kolejnym kluczowym parmetrem jest wydajność. Jest to wartość wyrażona w m3/h i nformuje o tym, jaką ilość powietrza urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Przyjmuje się, że na każde 10 m2 powierzchni powinna wynosić ok. 85 m3/h. Znając wymiary naszego pomieszczenia możemy precyzyjnie ocenić, który oczyszczacz zapewni najlepsze efekty.

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje

Dla wielu użytkowników ważny też jest poziom emitowanego hałasu. Rozwiązaniem dla osób wrażliwych na dźwięk pracujących urządzeń są modele oczyszczaczy z funkcją trybu nocnego. Urządzenia mogą być też wyposażone w dodatkowe opcje. W pomieszczeniach z dużą liczbą pracujących sprzętów elektronicznych przydatna jest funkcja jonizacji. Komputery, drukarki itp. powodują, że w powietrzu znajduje się nadmiar jonów dodatnich, które przyciągają i utrzymują w powietrzu bakterie, wirusy, zarodniki grzybów i inne alergeny. Dzięki funkcji jonizacji następuje zobojętnienie jonów dodatnich i produkcja jonów ujemnych.

Zaawansowane modele oczyszczaczy pozwalają także kontrolować oczyszczanie na podstawie odczytów z czujników lub rozprzestrzeniać w pomieszczeniu olejki eteryczne (aromaterapia).

Bez względu na to, jaki oczyszczacz wybierzemy, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów w terminach zalecanych przez producentów.