Dlaczego warto postawić na ekologiczne sprzątanie w przestrzeni domowej?

Edukacja

Każde nasze działanie ma określony wpływ na środowisko, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Nawet to w jaki sposób sprzątamy w naszym domu może mieć wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale i stan naszej planety. Dlatego warto korzystać z ekologicznych środków czystości oraz zrównoważonych sprzętów. Zrobimy przysługę sobie i bliskim, ale także środowisku naturalnemu.

Za wiele problemów, wpływających na zmiany klimatyczne, odpowiada działalność człowieka. Z roku na rok, coraz bardziej przekonujemy się jak ważne jest wprowadzenie do swojego życia nawet bardzo prostych zmian, związanych z ekologią czy w duchu less waste.

Wiele eko produktów każdy z nas znajdzie w swoim domu. Warto wypróbować, polecane przez nasze babcie i mamy, produkty takie jak ocet (świetny do zatkanych rur, szklanych powierzchni, po rozcieńczeniu z wodą w odpowiedniej proporcji środek czyszczący do blatów, armatur i prawie wszystkich powierzchni w domu), cytryna (pozbawiająca przykrych zapachów, posiada też właściwości antybakteryjne) czy soda oczyszczona (do przypalonych garnków czy jako płyn do mycia naczyń). Taka zmiana przyczyni się do ograniczania wydzielania substancji chemicznych, które zawiera duża część detergentów sklepowych. Alternatywą są oczywiście certyfikowane, ekologiczne środki czyszczące.

Czyste powietrze

Przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych w dzisiejszych czasach jest przede wszystkim zanieczyszczone powietrze. Smog wytwarzany w okresie grzewczym czy drobnoustroje krążące w powietrzu powodują, że jakość powietrza w domu często jest bardzo niska. A szkodliwe substancje zwiększają ryzyko zachorowalności na choroby płuc, nowotwory, a także powodują problemy z krążeniem. Szeroko dostępne dziś oczyszczacze powietrza, często posiadające nawet takie dodatki jak czujniki gazu, jakości powietrza, kurzu, brzydkich zapachów czy cząstek stałych, są doskonałym rozwiązaniem pomagającym przetrwać okres grzewczy. Dla osób skarżących się na zbyt suche powietrze w mieszkaniu idealnie sprawdzą się nawilżacze powietrza. Sprawią, że ogrzewanie nie będzie już stanowiło problemu i powodowało przesuszania śluzówek. Na rynku można znaleźć też wiele urządzeń, które łączą w sobie funkcje zarówno oczyszczacza, jak i nawilżacza. Decydując się na oczyszczacz poprawimy jakość powietrza w naszym domu.

Czyszczenie parowe

Ciekawym rozwiązaniem pomagającym w ekosprzątaniu są też urządzenia parowe do sprzątania – parownice czy mopy parowe. To nowoczesne urządzenia wykorzystywane do sprzątania domu. Ich popularność stale rośnie, a działanie opiera się tylko na wykorzystaniu gorącej pary. Parownice świetnie dezynfekują, odświeżają i usuwają zabrudzenia.  Możemy wybrać wariant podłogowy (mop parowy) lub ręczny, wykorzystywany najczęściej do czyszczenia łazienek, płytek czy okien. Z urządzeniami parowymi używamy tylko wody, unikając detergentów, a jednocześnie wyparzając powierzchnie w bardzo wysokich temperaturach.

Better Way

O czym warto pamiętać, aby swoimi codziennymi działaniami budować dobre nawyki? Będą to np.:

  • wyłączanie światła i urządzeń, jeśli nikt z nich nie korzysta
  • wyłączanie niepotrzebnych sprzętów z gniazdek,
  • nieotwieranie lodówki na zbyt długi czas (pobierają one wtedy najwięcej prądu),
  • kupowanie urządzeń zużywających mniej wody i energii
  • dokręcanie kranów,
  • wybieranie prysznica zamiast długich kąpieli w wannie,
  • korzystanie z przycisku oszczędnego spłukiwania w toalecie,
  • wykorzystanie deszczówki do podlewania kwiatów

Na rynku jest też obecnie dostępnych wiele produktów, które oszczędzają energię, czy wydzielają mniej CO2 podczas ich użytkowania. W MediaMarkt takie produkty zostały oznaczone logo BetterWay.  Dzięki temu klienci mogą w prosty sposób wybierać produkty, które powstały w sposób zrównoważony lub są bardziej przyjazna środowisku.

Zmiany nawyków prowadzące do oszczędzania zasobów naturalnych warto wprowadzać angażując w to całą rodzinę, szczególnie dzieci, gdyż to najmłodsi są najlepszymi strażnikami zmian w każdym domu. Poza tym dobre nawyki zdobyte już w dzieciństwie będą procentowały w przyszłości.