Jak technologia zmienia współczesną edukację?

Bez kategorii Edukacja
technologia w służbie edukacji

Technologia zrewolucjonizowała życie dzieci i młodzieży, stając się ich naturalnym środowiskiem i narzędziem edukacji. Nowe drogi komunikacji, szeroki dostęp do informacji, a także nowe formy nauczania i uczenia się oferują ogromne możliwości poszerzania wiedzy. Wystarczy tylko odpowiedzialnie z nich korzystać.

Na przestrzeni ostatnich lat zaszło wiele zmian cywilizacyjnych, które spowodowały niezwykle dynamiczny rozwój technologii oraz umożliwiły zastosowanie części z nich w edukacji. Rozwój komputerów i Internetu, mediów społecznościowych oraz gwałtowny wzrost liczby urządzeń mobilnych, przeniosły część aspektów szkolnego życia do wirtualnego świata. Wiele rozwiązań z zakresu nowych technologii sprzyja atrakcyjności nauczania. Dziś ciężko już wyobrazić sobie życie bez dostępu do znanych platform czy portali służących do nauki języków czy kodowania.

Bariery w dostępie do technologii

W 2020 roku, podczas pandemii i nauki zdalnej, MediaMarkt przeanalizował bariery technologiczne polskich rodzin. Wyniki przeprowadzonego wtedy badania wskazały, że największe problemy w nauce zdalnej wynikały z kwestii związanych z oprogramowaniem, bądź szybkością łącza sieciowego. 35% rodziców przyznało, że najpoważniejszą barierą dla uczniów był zbyt wolny Internet. Co trzeci ankietowany uznał, że to błędy i braki w oprogramowaniu okazały się największym wyzwaniem, a ponad 15% Polaków posiadało problem z obsługą software do nauki zdalnej. Aż dziewięciu na dziesięciu ankietowanych przyznało, że jakość tej nauki uzależniona była od jakości sprzętu. Co ciekawe, po wprowadzeniu nauki zdalnej 57% Polaków częściej korzystało z urządzeń komputerowych niż w przeszłości, również poza godzinami lekcyjnymi.

Technologia wpisała się więc na stałe w edukacyjną rzeczywistość i stanowi aktualnie nieodłączny element wyprawki szkolnej.

W świecie elektroniki

Świat Internetu, jak wszystko, ma swoje plusy i minusy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę interesującą nas frazę i najnowsze treści o danej tematyce ukazują nam się same, bez ślęczenia z nosem w książkach w poszukiwaniu informacji. Z jednej strony daje to szybszy dostęp do wiedzy, z drugiej nie zawsze jest ona zweryfikowana, może też rozleniwiać i oduczać samodzielnego myślenia oraz umiejętności szukania i analizy faktów czy krytycznej oceny znalezionego materiału. Korzystanie z elektronicznych urządzeń w celu wyszukiwania niezbędnych treści do wykonania zadania domowego, szkolnego projektu czy sprawdzianu może usprawnić i wzbogacić proces nauki. Nie należy jednak całkowicie zastępować tradycyjnych metod uczenia się, ważne jest również weryfikowanie źródeł wiedzy, z których korzystamy.

Nowe technologie wsparciem również dla nauczycieli

Materiały wideo oraz prezentacje multimedialne mogą stanowić ciekawe, dodatkowe źródło prezentacji materiałów i dzięki nim można w łatwy sposób wzbogacić zajęcia. Takie przeplatanie form uatrakcyjniania zajęć sprawia, że uczącym się łatwiej jest zapamiętywać nowe informacje oraz stawać się aktywnymi uczestnikami zajęć. Nowoczesna edukacja to także gry. Z pomocą niektórych z nich nauczyciele mogą zachęcić uczniów do nauki nowych umiejętności. Zwłaszcza w przypadku dzieci nauka poprzez zabawę pomaga odkrywać świat. Gry komputerowe mogą mieć w sobie wiele elementów edukacyjnych, w tym uczyć spostrzegawczości, zdolności logicznego myślenia czy języków obcych. Wiele z nich jest również wstępem do nauki kodowania.

Współcześni nauczyciele stale powiększają swoje kompetencje cyfrowe, szczególnie od czasu pandemii i związanej z nią nauki zdalnej. To ogromne wyzwanie wymagało dostosowania się do sytuacji zarówno od nauczycieli, jak i od uczniów. W wielu przypadkach, nowe technologie mogą oszczędzić pracy nauczycielom, ponieważ nie muszą już tworzyć kserokopii dla każdego ucznia. Otworzyły się dla nich nowe możliwości, np. mogą teraz wyświetlać treści na rzutniku, tworzyć kody QR odnoszące się do niezbędnych treści czy tworzyć samosprawdzające się sprawdziany. W USA już teraz wiele uczelni przygotowuje się do digitalizacji podręczników akademickich.
Czy czeka nas jeszcze większa digitalizacja edukacji? Wiele na to wskazuje, choć nie należy również zapominać o negatywnych aspektach zbyt długiego przebywania, szczególnie dzieci, przed ekranem i przy urządzeniach elektronicznych. Dlatego warto do wszystkiego pochodzić z głową, umiejętnie łącząc tradycję z nowoczesnością.

Rozsądne zakupy

Pomimo że ogromna część z nas posiada w domu niezbędną elektronikę biurową czy szkolną, to jednak ta kategoria nadal cieszy się dużym zainteresowaniem, a zapotrzebowanie na sprzęty zdecydowanie wzrasta na początku roku szkolnego. Najczęściej kupowane produkty to między innymi komputery, laptopy, monitory, smartfony, słuchawki, urządzenia wielofunkcyjne, głośniki oraz kamerki internetowe.

Największą popularnością cieszą się jednak przede wszystkim smartfony oraz tablety, bez których trudno sobie dziś wyobrazić codzienne funkcjonowanie, nie tylko w realiach szkolnych. Te wielozadaniowe urządzenia, pełniące funkcje zarówno użytkowe, jak i rozrywkowe, są idealnym wyborem sprawdzającym się dla uczniów na każdym etapie nauki. Należy jednak pamiętać, że w różnym wieku nie wszystkie ich funkcje są konieczne, a pierwszy smartfon może więc być urządzeniem z niższej półki cenowej o niższych parametrach.

Poza szeroką ofertą produktową warto pamiętać również o kompleksowych rozwiązaniach w ramach dodatkowych usług. Planując zakup sprzętu elektronicznego dla dziecka, warto zastanowić się nad dodatkowym zabezpieczeniem urządzenia i pomyśleć o takich usługach jak np. pierwsze uruchomienie, instalacja oprogramowania, programy antywirusowe, zabezpieczenie ekranu smartfona folią ochronną czy ubezpieczenie sprzętu.