Laptop – jak korzystać, aby starczył nam na dłużej

Edukacja

Siedem prostych porad, dzięki którym przedłużymy żywotność naszego laptopa.

Z komputera korzystamy już prawie codziennie. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy mieć go przy sobie zawsze i wszędzie. Tym samym coraz częściej decydujemy się na zakup laptopa, umożliwiającego proste podróżowanie z naszym miejscem pracy lub edukacji. Taki nabytek wiąże się jednak z dodatkową odpowiedzialnością i zasadami, które powinniśmy przestrzegać, żeby przedłużyć jego życie:

  • To pewnie znakomicie wygląda na filmach, jednak nie powinniśmy korzystać z laptopa w łóżku. Kładzenie go na kolanach lub kocyku to też nie najlepszy pomysł. Dlaczego? W ten sposób nasze urządzenie ma odciętą drogę wentylacji, co może przyczynić się do przegrzania jego podzespołów. Z tego powodu zawsze powinniśmy umieszczać nasze urządzenie na blacie lub odpowiedniej podpórce.
  • Ważne jest również to, jak naszego laptopa przenosimy. W trosce o zawiasy, przy otwieraniu lub zamykaniu chwytajmy za środek urządzenia, a nie jego kanty. Nie traktujmy go również barbarzyńsko z hukiem zamykając jego klapę, lub zbyt energicznie podnosząc.
  • Uważajmy na to, co stawiamy przy laptopie. Miska z zupą lub kubek z napojem to dodatkowe ryzyko przypadkowego zalania urządzenia. Wypadki się zdarzają, a nasz komputer nie za bardzo lubi się z wodą!
  • Pamiętaj o temperaturze. Jeśli w środku zimy wracasz do domu zmarznięty, twój laptop też pewnie taki jest! Daj mu kilkanaście minut odpoczynku przed włączeniem, niech dostosuje się do obecnej temperatury.
  • Zdecydowanie zaleca się również używanie jedynie oryginalnych akcesoriów jak akumulatory lub baterie. Zamienniki może będą sprawować się na początku, jednak długoterminowo mają potencjał do spowodowania zwarcia. Korzystajmy tylko z certyfikowanych akcesoriów!
  • Czyszczenie też jest ważne. Regularnie przecieraj zwilżonym ręcznikiem papierowym swojego laptopa, a najlepiej zastosuj przeznaczony do tego środek czyszczący. Zaniedbanie tego może skończyć się koniecznym serwisowaniem naszego komputera. To dodatkowe koszty, których możemy przecież tak łatwo uniknąć.
  • Laptop to urządzenie przenośne, wiec zapewnijmy mu bezpieczny transport. Mała inwestycja w etui czy odpowiedni plecak to gwarantowany spokój dla naszego urządzenia w trasie. W ofercie sklepu MediaMarkt czeka na was prawie 100 propozycji takiego akcesorium w ponad 20 kolorystykach.

 

Skoro już wiemy, jak dbać o naszego laptopa, warto teraz zastanowić się nad odpowiedzialnym wdrożeniem dziecka do korzystania z niego. Rolą rodzica jest także wybór odpowiedniego sprzętu oraz ochronienie podopiecznego przed szkodliwymi treściami, z jakimi może się ono spotkać w Internecie. W artykule pierwszy laptop dla dziecka szczegółowo opisaliśmy tę tematykę.