NAUKA W DOMU – PIĘĆ RAD DLA RODZICÓW

Zostań w domu

Szkoły i przedszkola są zamknięte, a znaczna część firm pracuje zdalnie. Stawia to całe rodziny w niecodziennej sytuacji. Rodzice muszą teraz radzić sobie nie tylko z podziałem codziennych obowiązków, ale także zadbać o domową edukację dzieci.

Jeszcze nie tak dawno nauka w domu kojarzyła się głównie z odrabianiem zadanych prac i przygotowaniem do sprawdzianów. W czasie epidemii rozszerzyła się znaczenie o sam proces zdalnego przekazywania wiedzy. Niektórzy z nauki na odległość korzystali już wcześniej, jednak dla większości taki system stanowi duże wyzwanie.

Odpowiednie przygotowanie

Do tej pory to szkoła dbała o odpowiednią dla dzieci wysokość krzeseł i ławek, dobre oświetlenie i ciszę w lekcyjnych salach. W aktualnej sytuacji rolę instytucji przejmują rodzice. Jak sprawić, by dzieci miały optymalne warunki do nauki w domu? Zapewnijmy pociechom oddzielny pokój pełniący funkcję sali lekcyjnej lub wydzielone w tym celu miejsce. Dopilnujmy, by miały na biurku wszystkie przybory szkolne i nie musiały odrywać się od słuchania nauczyciela w nerwowym poszukiwaniu np. linijki czy cyrkla. Te działania sprawią, że dziecku łatwiej będzie się skupić.

Stały rytm dnia

Zabawki i elektroniczne gadżety nie pomagają w wypełnianiu szkolnych obowiązków. Usuńmy je z zasięgu wzroku dziecka podczas zajęć dydaktycznych. Powinniśmy też sami zrezygnować z rozrywki (np. głośnego oglądania telewizji) kiedy wiemy, że za ścianą trwają lekcje. Warto też wspólnie ustalić czas na przerwę – dzięki temu spędzimy czas razem i nie będziemy sobie nawzajem przeszkadzać. Dzieci powinny wstawać i kłaść się o podobnych porach jak dotychczas. Taka regularność pozwoli na zachowanie równowagi między czasem skupienia i relaksu u wszystkich domowników.

Kontakt z rówieśnikami

W czasie, gdy dzieci i młodzież są odseparowani od swoich kolegów i koleżanek z klasy, warto zachęcić ich do podtrzymywania grupowych kontaktów poprzez korzystanie z internetowych narzędzi. Przekonajmy nasze pociechy, by rozmawiały o pomysłach dotyczących szkolnych projektów czy zadanych pracach domowych. Wspólne dyskusje sprawią, że poznają punkt widzenia innych i przypomną sobie, że wciąż są częścią klasy i całej szkolnej społeczności.

Odżywianie a skupienie

Odżywianie wpływa niemal na każdy obszar funkcjonowania człowieka – kondycję fizyczną, odporność i sprawność intelektualną. Zadbajmy, aby dzieci sięgały po wartościowe przekąski, podsuwając im np. muesli z owocami lub garść orzechów zamiast batonów czy chipsów. Zwróćmy też uwagę, czy piją wystarczającą ilość wody – dla dziecka powinno być to 1,5-2l na dobę. Dobre nawyki na pewno zaprocentują w przyszłości, a już teraz pozytywnie wpłyną na pracę mózgu.

Samodzielność dziecka

Nie ma niczego złego w przypomnieniu dziecku, aby przygotowało się do zajęć czy zwróceniu uwagi na to, jak wygląda stanowisko jego pracy. Jednak nadmierna kontrola i presja nie są sprzymierzeńcami efektywnej nauki. Tak samo jak zbyt częste sprawdzanie wyników w elektronicznym dzienniku, wyręczanie dzieci w pracy również nie powinno wchodzić w grę. Warto pamiętać, że nauka szkolna to – wykonywany przy wsparciu nauczyciela – obowiązek dziecka. Im bardziej rodzice przejmują kontrolę nad lekcjami, tym mniej dziecko czuje się za ten obszar odpowiedzialne.