Powiedz stop zanieczyszczeniom i zadbaj o czyste powietrze w Twoim otoczeniu!

Bez kategorii

W Polsce najwyższy poziom zanieczyszczenia powietrza zauważalny jest w okresie grzewczym, jednak nie zapominajmy, że jest to problem całoroczny. Ma to negatywne skutki oddziałujące na zdrowie nasze, zwierząt oraz roślin. Na to, czym oddychamy w przestrzeni publicznej wpływa mnóstwo różnych czynników, a wiele z nich jest od nas niezależnych. W świadomy sposób możemy za to zadbać o powietrze w naszych własnych domach, a dzisiejsza technologia może nam w tym skutecznie pomóc!

 

Zanieczyszczenia, szczególnie w dużych miastach, mogą powodować wiele dolegliwości takich jak ból głowy, podrażnienie oczu, nosa czy gardła. Przyczyniają się też do chorób układu krążenia, układu oddechowego i rozrodczego. Jest wiele sposobów, aby wspólnymi siłami przeciwdziałać emisji coraz większej ilości zanieczyszczeń, takich jak ograniczanie spalania węgla, czy wprowadzenie większej ilości źródeł odnawialnych potrzebnych przy produkcji energii. Każdy z nas może również w swoim życiu codziennym przyczyniać się do polepszenia jakości powietrza, chociażby poprzez ograniczanie ruchu samochodowego.

 

Nie zapominajmy jednak, że problem dotyczy także wnętrz naszych mieszkań i biur. Statystycznie to właśnie w pomieszczeniach spędzamy większość (80%) swojego czasu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że powietrze, którym oddychamy w domach, może zawierać nawet do 150 związków chemicznych. Jak zatem chronić się przed zanieczyszczaniem powietrza wewnątrz budynków? Właściwe wietrzenie pomieszczeń, dbanie o systemy wentylacyjne, a także częste odkurzanie to tylko kilka z wielu dostępnych sposobów. Warto zadbać również w roślinność, która korzystnie wpływa na jakość powietrza, a tym samym na nasze samopoczucie. W tym temacie naszym zdecydowanym sprzymierzeńcem jest także dzisiejsza technologia. Na rynku są dostępne specjalne oczyszczacze powietrza, często wyposażone w dodatkowe funkcje takie jak jonizator czy nawilżacz. To niezawodne urządzenie wciąga powietrze za pomocą wentylatora, a następnie przepuszcza je przez odpowiedni filtr, który wyłapuje zanieczyszczenia. Zaawansowane modele pozwalają także kontrolować jakość powietrza na podstawie odczytów z czujników lub rozprzestrzeniać w pomieszczeniu olejki eteryczne. Dla użytkowników, którym przeszkadza emitowany przez urządzenie hałas, rozwiązaniem będzie oczyszczacz z funkcją trybu nocnego.

 

Oczyszczacz idealnie sprawdzi się również w domu każdego alergika. Wiosenna i letnia pora to trudny czas dla alergików. Dolegliwości jakich doświadczają mogą nawet utrudniać im wykonywanie codziennych czynności. Najczęstszymi objawami alergii są: kichanie, katar, swędzenie oczu i nosa. Pod wpływem zanieczyszczeń powietrza mogą się one jeszcze bardziej nasilać. W szybko nagrzewających się miastach występujące tam rośliny uczulają znacznie bardziej, a działanie wydobywających się z nich pyłków staje się bardziej agresywne. To dlatego, że znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia podrażniają błony śluzowe dróg oddechowych, co z kolei ułatwia alergenom wnikanie do nich. Ze względu na coraz większą liczbą osób cierpiących na alergie wiele oczyszczaczy dedykowanych jest właśnie im. Kupując urządzenie warto sprawdzić, czy posiada ono certyfikat (np. ECARF) świadczący o jego skuteczności w usuwaniu alergenów.

 

Istotnym parametrem jest również wydajność oczyszczaczy. Jest to wartość wyrażona w m3/h informująca o tym, jaką ilość powietrza urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Przyjmuje się, że na każde 10 m2 powierzchni powinna wynosić ok. 85 m3/h. Znając wymiary naszego pomieszczenia możemy precyzyjnie ocenić, który oczyszczacz zapewni najlepsze efekty. Pamiętajmy, że bez względu na to, jakie urządzenie wybierzemy, należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów w terminach zalecanych przez producentów!