PRACUJEMY ZDALNIE I EFEKTYWNIE

Zostań w domu

Praca zdalna w czasie zagrożenia koronawirusem dla wielu z nas staje się koniecznością, która ma zapewnić jak największe poczucie bezpieczeństwa. Jak zorganizować miejsce pracy, by działać równie efektywnie jak z biura? Jak zachować równowagę między służbowymi obowiązkami i wolnym czasem? Dzielimy się kilkoma uniwersalnymi wskazówkami.

Okresowa praca zdalna wiąże się z wieloma udogodnieniami. Oszczędzamy czas, który normalnie poświęcilibyśmy na dotarcie do biura. Mniej wydajemy na paliwo i pozytywnie wpływamy na środowisko – mniejszy ruch samochodowy to w końcu niższy ślad węglowy. Pracując, możemy siedzieć w wygodnych dresach w przyjaznej przestrzeni naszego mieszkania i bardziej samodzielnie wyznaczać rytm realizowania zadań. Jesteśmy z naszymi dziećmi, co w sytuacji zagrożenia koronawirusem dodaje nam otuchy i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Z drugiej strony, biuro w domu to konieczność świetnej organizacji i ryzyko, że granica między czasem pracy i czasem wolnym ulegnie zatarciu.

Stanowisko pracy to podstawa

Do wykonywania obowiązków z domu potrzebujemy przede wszystkim przestrzeni, w której będziemy mogli się skupić. Nie musi być to oddzielny pokój, ale chociażby wydzielone miejsce z biurkiem, potrzebnym sprzętem komputerowym i wygodnym, odciążającym kręgosłup fotelem. Warto pomyśleć o dobrym, naturalnym oświetleniu i otoczeniu się tym, co wprawia nas w pozytywny nastrój. Doskonale sprawdzą się tu działające kojąco rośliny. Nie pracujmy w łóżku – nie tylko nas to rozleniwi, ale także skończy się bólem pleców lub trudnościami w wieczornym zasypianiu.

Rozpraszacze uwagi idą w kąt

Ciągłe zerkanie na ekran telewizora czy smartfona sprawia, że wybijamy się z rytmu pracy, a tym samym trudniej nam wypełnić obowiązki zgodnie z planem. Odciąganie się od maili czy raportów do domowych obowiązków lub załatwianie prywatnych spraw działa podobnie. Zmniejszamy swoją efektywność i ryzykujemy, że praca przesunie się do późna. Na sprzątanie mieszkania czy zakupy online będzie całe popołudnie i wieczór, a my zachowamy ważny podział na pracę i czas wolny.

Przerwy są ważne

Nie możemy zapominać o krótkich przerwach. Za odciągnięcie wzroku od monitora podziękują nam oczy, kręgosłup będzie wdzięczny za kilka skłonów lub ćwiczeń na rozciąganie. Planując czas wolny po pracy, pamiętajmy o czynnościach manualnych – możemy samodzielnie zrobić pizzę, zająć się grą na instrumencie czy pobawić z kotem. W ten sposób nawet lepiej oderwiemy się od pracy niż dzięki rozrywce online.

Bądź swoim szefem

Wykonując obowiązki w domowym zaciszu warto trzymać się godzin pracy, które obowiązywałyby nas w biurze. Rano spisujmy listę spraw do załatwienia i nadajmy im odpowiedni priorytet. Pomóc mogą nam też przygotowania jak do wyjścia – delikatny makijaż czy elegancki ubiór. Sami wyznaczajmy termin zakończenia danego zadania, a dzień pracy kończmy podsumowaniem tego, co udało się zrobić. Dzięki temu będziemy działać bardziej efektywnie, a skreślanie wypełnionych obowiązków da nam sporą satysfakcję. Opieką nad dziećmi dobrze podzielić się z partnerem, by każdy z rodziców mógł jak najszybciej uporać się ze służbowymi obowiązkami.

Nie zapominaj o ludziach, z którymi pracujesz

Człowiek to istota społeczna, dlatego kontakt ze współpracownikami okazuje się niezwykle ważny. Dzięki niemu domowa izolacja nie przytłoczy nas tak szybko, a krótkie przerwy od obowiązków będą jeszcze przyjemniejsze. Nowe technologie pozwalają nam na organizowanie czatów (z jedną, kilkoma, a nawet kilkunastoma osobami), wideokonferencji, a także udostępnianie ekranu (np. na prezentację). Dostępne są również liczne aplikacje ułatwiające rozdzielanie obowiązków między członków zespołu i sprawdzanie postępu spraw. Korzystanie z tych rozwiązań da nam miłe poczucie, że nie pracujemy sami i możemy liczyć na wsparcie innych.