PUBLICZNE SIECI WI-FI. CO NAM GROZI?

Bezpieczeństwo

Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez internetu. Trudno się dziwić – sieć służy nam do pracy, komunikacji, stanowi świetne źródło rozrywki. Zarządcy publicznych obiektów wychodzą naprzeciw potrzebie bycia online i udostępniają otwarte sieci Wi-Fi. To z pozoru idealne rozwiązanie może okazać się groźne, a my, logując się do tego typu sieci narażamy się na atak cyberprzestępców.

Czym jest sieć publiczna (hot-spot)?

Hot-spot to rodzaj sieci pozwalający na darmowy dostęp do internetu wszystkim znajdującym się w pobliżu osobom. Znajdziemy go na lotnisku, w centrum handlowym, restauracji i hotelu. Wiele osób docenia to rozwiązanie – dzięki niemu nie musi wykorzystywać własnego transferu danych. Niestety, istnieje prawdopodobieństwo, że wśród licznych użytkowników danego hot-spotu znajdzie się ktoś, kto będzie chciał wykraść nasze wrażliwe, cenne dane. Sposobów, za pomocą których mogą się one dostać w niepowołane ręce jest wiele.

Rodzaje ataków i zagrożenia

Najczęściej przeprowadzane cyberataki polegają na tym, że aktywność użytkownika staje się widoczna dla osoby trzeciej. Ofiara chce zalogować się na portalu społecznościowym lub poczcie e-mail. Cyberprzestępca wyświetla jej nieprawdziwą (wyglądającą niemal identycznie jak oryginalna!) witrynę. Złapany w pułapkę użytkownik używa swojego loginu i hasła na fałszywej stronie, a haker uzyskuje dostęp do prawdziwego konta. Od tego momentu może publikować kompromitujące posty czy pisać do osób z listy kontaktowej w naszym imieniu. Mając dostęp do pozornie mało istotnych informacji może je wykorzystać np. do uwierzytelnienia się na infolinii banku lub przygotowania skutecznego ataku socjotechnicznego.

Popularną sztuczką hakerów jest tworzenie sfałszowanej sieci. Jej tytuł przypomina zawsze albo oficjalną nazwę publicznego miejsca, albo nazwę udostępnianej przez to miejsce sieci Wi-Fi. Przez to wielu użytkowników, chcących skorzystać z hot-spotu (np. hotelu, w którym się zatrzymali) loguje się do sieci stworzonej przez hakera. Korzystający z tej techniki cyberprzestępca może zbierać dane przesyłane z każdego urządzenia, które połączyło się z jego siecią. Oznacza to, że w prosty sposób jest zdolny wykraść poufne dane (np. karty kredytowej) nieostrożnych użytkowników.

Proste zasady bezpieczeństwa

Podczas korzystania z publicznego hot-spotu nie wykonujmy operacji finansowych, zrezygnujmy także z odwiedzania stron, które wymagają logowania. Pamiętajmy o weryfikowaniu poprawności certyfikatu witryny na którą wchodzimy (ikona kłódki w przeglądarce). Jeżeli na liście dostępnych sieci Wi-Fi zauważymy kilka podobnych do siebie nazw to nie wahajmy się zgłosić do pracownika danego obiektu. Upewnijmy się, która z nich jest tą poprawną – podłączenie do innej może nas słono kosztować. Warto aktualizować system operacyjny i wszystkie aplikacje oraz posiadać aktualny program antywirusowy. Wyłączajmy Wi-Fi zawsze wtedy, kiedy nie jest używane. Wyłączenie automatycznego łączenia się do publicznych hot-spotów oraz „zapominanie” tych z których korzystaliśmy również podniesie znacząco poziom naszego bezpieczeństwa.