Rzuć wyzwanie elektrośmieciom razem z MediaMarkt

Edukacja

 

Obecnie mamy dostęp do szerokiej oferty gadżetów, sprzętu RTV i AGD, który pomaga nam zarówno w codziennych zadaniach, jak i daje dużo rozrywki. Jednocześnie bardzo często nie segregujemy odpadów po nich prawidłowo, co sprawia, że elektrośmieci są jednym z największych problemów dla naszej planety.

Jak pokazały badania przeprowadzone na zlecenie MediaMarkt, mniej niż połowa z nas oddaje sprzęt do odpowiedniego, lokalnego punktu zbiórki. Prawie co piąty zwraca zużyte produkty do sklepu, w którym został zakupiony. Jednak tyle samo, bo aż 18% Polaków gromadzi elektrośmieci w domu. Aż 15% badanych przyznało, że wyrzuca stare urządzenia elektryczne na śmietnik. Jednocześnie co czwarty badany (26%) przyznał, że nigdy nie oddał sprzętu do utylizacji.

Jak pokazały badania przeprowadzone na zlecenie MediaMarkt, Polacy zdają sobie sprawę, że potrzebne jest wprowadzenia zmian. Aż 74% badanych osób jest zdania, że poziom edukacji w Polsce w zakresie recyclingu elektrośmieci nie jest wystarczający. A przecież pierwszym krokiem do zmiany nawyków jest działanie! MediaMarkt zachęca do oddania niepotrzebnego sprzętu do sklepów sieci. Dzięki temu produkty zostaną poddane recyklingowi, a materiały będą mogły zostać wykorzystane ponownie. Tylko w 2020 roku zebraliśmy wspólnie blisko 2 228 ton  odpadów elektrycznych. To tyle, ile ważą 74 samoloty pasażerskie jak boeingi 737!

 

A czy Ty wiesz gdzie możesz oddać elektroodpady? Wystarczy wybrać jedną z opcji:

  1. Zostaw w sklepie

Każdy sklep ze sprzętem elektronicznym ma obowiązek nieodpłatnego przyjęcia starego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, dlatego w sieci sklepów MediaMarkt możesz zostawić zużyty sprzęt, zgodny z oferowanym asortymentem, nawet bez konieczności zakupu nowego.

  1. Odnieś do punktu zbiórki

W każdej gminie powinien znajdować się punkt darmowej zbiórki zużytego sprzętu. Informację o najbliższych lokalizacjach można znaleźć na stronie internetowej lub tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy.

  1. Zamów bezpłatny odbiór

W przypadku zakupu nowego sprzętu z dostawą do domu klient może zamówić bezpłatny odbiór swojego zużytego urządzenia tego samego rodzaju i pełniącego takie same funkcje, jak nowo zakupiony produkt. Wystarczy tylko zgłosić odbiór korzystając z internetowego formularza dostępnego tutaj.

Dzięki tym działaniom razem możemy pomóc naszej planecie. A każdy sprzęt, który nas cieszył, będzie mógł dostać nowe życie!