TECHNOLOGIA I WIEDZA. KTÓRE SPRZĘTY ELEKTRONICZNE POMOGĄ TWOJEMU DZIECKU W NAUCE?

Edukacja

Zgłębianie tajników nauki to ogromna przygoda, choć zdarza się, że zdobywanie wiedzy bywa dla dziecka wymagającym wyzwaniem. Co możemy zrobić, aby nauka stała się dla naszej pociechy przyjemnościąOdpowiedź jest łatwiejsza niż mogłoby się wydawać – wykorzystajmy fascynację nowoczesnymi technologiami 

Żyjemy w świecie postępującej cyfryzacji, a innowacyjne rozwiązania wykorzystywane są na co dzień we wszystkich obszarach naszego życia. Młodzi ludzie od wczesnych lat dzieciństwa ma kontakt ze sprzętami elektronicznymi, które służą im głównie do celów rozrywkowych. Jako rodzice możemy jednak przekazywać dzieciom wiedzę pod pozorem zabawy, korzystając z popularnych gadżetów. Oto urządzenia elektroniczne, które mogą pomóc twojemu dziecku w nauce i sprawić, że będzie ona przyjemnością 

Smartfon 

W dzisiejszym świecie telefony nieodłącznie towarzyszą nam przez całą dobęZarówno dorośli, jak i dzieci korzystają z nich przeciętnie kilkadziesiąt razy dziennie. Możemy zachęcić dziecko, żeby chociaż jedno odblokowanie ekranu wiązało się z poszerzaniem wiedzy. 

Wśród aplikacji na telefon dostępnych jest wiele takich, które mają wartość edukacyjnąDo najpopularniejszych należą programy do nauki języków obcych poprzez zabawę. Dzieci rozszerzają słownictwo, uczą się wymowy oraz przydatnych zwrotów. Najmłodsi zdobywają kolejne poziomy, nagrody, punkty czy odznaczenia za wykonane zadanie oraz regularne logowanie. Mogą nawet rywalizować z kolegami niczym w grze komputerowej. Rodzice natomiast mogą monitorować postępy swoich pociech i zdalnie przesył przypomnienia o nadchodzącym zadaniu.  

Laptop 

Brakuje ci czasużeby zawozić dzieci na korepetycje kilka razy w tygodniu? E-korepetycje, których popularność rośnie w zawrotnym tempie, to forma internetowej pomocy w nauce. Jeśli dziecko potrzebuje wsparcia w odrabianiu pracy domowej z matematyki, rozwiązywaniu zadań do sprawdzianu z chemii czy przygotowaniu do olimpiady z języka polskiego, wystarczy kilka kliknięć myszką.  

Na wyspecjalizowanych platformach internetowych dostępne są setki darmowych kursów, gdzie młodzi ludzie mogą sprawdzić swoje umiejętności i rozwijać się w dowolnej dziedzinie. Możemy zaproponować dziecku do wyboru kursy rysowania, gry na gitarze, fotografii i wiele innych – może pewnego dnia twoje dziecko, zainspirowane przez filmik instruktażowy, odkryje swoją pasję czy powołanie?  

Oczywiście laptop może służyć do zapisywania podręczników, materiałów edukacyjnych, czy archiwizowania prac domowych. Świetnie nadaje się do grania w gry edukacyjne. Z jego pomocą dziecko przygotuje także prezentacje w Power Poincie oraz może poćwiczyć materiał przerabiany na lekcjach informatyki.  

Tablet 

Tablety są niedocenianymi urządzeniami. Część użytkowników nie ma świadomości, jak wiele korzyści oraz funkcji edukacyjnych dostarcza ten sprzęt elektroniczny. Wystarczy załadować wybrane aplikacje edukacyjne, aby korzystać z ogromnych możliwości.  

Tablet może na przykład służyć jako zeszyt z niekończącą się liczbą kartek. Przy użyciu specjalnego długopisu ekran urządzenia zadziała jak arkusz papieru. Co więcej, uczniowie wyposażeni w tablet mogą tworzyć spersonalizowane notesy do każdego przedmiotu, a nawet zaprojektować okładkę. Dziecko ma stały dostęp do notatek i może przesyłać je między urządzeniami, wydrukować lub przechowywać w formie elektronicznej, jednocześnie ograniczając zużycie papieru.  

„Tylko nie pisz po książce” – wiele razy słyszałeś takie zdanie od rodziców, gdy sam byłeś uczniem i zapewne często powtarzasz je swojemu dziecku. Nie od dzisiaj wiadomo, że kolorowe oznaczenia usprawniają zapamiętywanie. Tablet jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zakreślanie fragmentów tekstu pomaga w nauce. Wystarczy załadować pliki z podręcznikami na urządzeniu i można bez wahania kolorować, podkreślać czy zapisywać notatki na marginesach.  

Dzieci mają naturalną potrzebę poznawania świata. Jednak każdy rodzic wie, że zachęcenie dziecka do nauki może stanowić ogromne wyzwanie. Z każdej strony jesteśmy zasypywani wynikami badań oraz poradami ekspertów dotyczącymi rozwoju młodego człowieka. Hasło nauka przez zabawę od dawna pojawia się w mediach oraz poradnikach dla rodziców. Tradycyjne papierowe książki zostaną na naszych półkach jeszcze długo, jednak postęp technologiczny może ułatwić naszym dzieciom przyswajanie wiedzy. Sprzęty elektroniczne to jednocześnie wsparcie w nauce, motywacja oraz narzędzia, które pomogą rozwijać kreatywność. W dobie Internetu możliwości są nieskończone, świat stoi przed najmłodszymi otworem. Jakie jest więc zadanie rodziców? Pomóc dziecku w rozwinięciu skrzydeł, między innymi poprzez umiejętne wykorzystywanie ogromnych możliwości nowoczesnych technologii.