Co nam mówi o sprzęcie etykieta energetyczna?

MediaMarkt etykieta energetyczna
Ekologia

Kupując nowy sprzęt ok. 85 proc. Europejczyków bierze pod uwagę zużycie energii. Tę informację (i wiele innych) znajdziemy na etykiecie energetycznej, obowiązującym w całej Unii Europejskiej systemie oznakowania efektywności urządzeń.

Przyznawanie odpowiednich klas energetycznych reguluje w Polsce ustawa „o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii”. Urządzenia AGD oraz źródła światła posiadają swoją etykietę energetyczną, która pozwala na porównanie ze sobą różnych modeli urządzeń.

Dzięki informacjom podanym na każdej etykiecie poznamy markę i model urządzenia, klasę efektywności energetycznej wraz z rocznym zużyciu energii w kWh, zużycie innych zasobów naturalnych (np. wody), wydajność innych funkcji (np. wirowania) oraz poziom emitowanego hałasu.

Klasy efektywności energetycznej

Klasa efektywności w przypadku lodówek przedstawiona jest na niej w skali od A do G, gdzie litera A oznacza urządzenie najbardziej wydajne, a litera G najmniej efektywne. Podział ten wprowadzono w 1994 roku, ale postęp technologiczny spowodował, że na rynku pojawiły się urządzenia wymykające się tej skali. Dlatego w 2010 roku na urządzeniach wprowadzono dodatkowe klasy energetyczne: A+, A++, a nawet A+++. Te ostatnie mogą pobierać nawet o 42 proc. energii mniej niż wynosi zużycie standardowe.

Pralki i zmywarki klasyfikowane są w skali od A do D. Bez względu na model i klasę urządzenia każdy może optymalizować zużycie energii np. przez odpowiednie umiejscowienie lodówki (z dala od źródła ciepła) i właściwe użytkowanie (nie pozostawianie lodówki otwartej przez dłuższy czas).

Własną skalę klas energetycznych mają też odkurzacze. Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od 1 września 2017, etykieta energetyczna odkurzaczy obejmuje klasy od A do D, przy czym klasa A została rozszerzona o warianty A+, A++ i A+++.

Dodatkowe informacje na etykiecie energetycznej

Wydajność urządzeń jest bardzo ważnym, ale nie jedynym czynnikiem branym pod uwagę przy zakupie. Etykieta energetyczna w przypadku lodówki zawiera dodatkowo informacje o pojemności użytkowej wszystkich komór w temperaturze roboczej (czyli powyżej –6 °C), rocznym zużyciu energii komór przeznaczonych do przechowywania zamrożonej żywności oraz poziom emitowanego hałasu. W przypadku pralek na etykiecie znajdziemy też informację o rocznym zużyciu wody w litrach, pojemności znamionowej w kg (wielkości załadunku prania), klasie efektywności wirowania i poziomie emitowanego hałasu, który powstaje podczas faz prania i wirowania.

Dodatkowe informacje na etykiecie nabrały szczególnego znaczenia w przypadku odkurzaczy. Od 1 września 2017 r. obowiązuje zakaz wprowadzania do obrotu odkurzaczy o mocy silnika wyższej niż 900W. Dlatego bardzo ważne stały się inne parametry, które mogą zapewnić, że urządzenie jest tak samo skuteczne, jak to o wyższej mocy. Mowa tu o takich wskaźnikach, jak klasa skuteczności odkurzania dywanów i podłóg twardych, klasa reemisji kurzu czy poziom głośności.

Biorąc pod uwagę wszystkie te informacje możemy wybrać urządzenie optymalne dla swoich potrzeb, a w przypadku wątpliwości warto zwrócić się do doradcy w sklepie, który opowie o możliwościach sprzętu i zademonstruje jego funkcje.

Wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies) oraz podobne technologie w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich zapisanie na Twoim urządzeniu kończącym.