Małe AGD - ekonomicznie i ekologicznie

Ekologia

Urządzenia małego AGD są odpowiedzialne za zużycie średnio 20 proc. energii w gospodarstwach domowych. Zmiana kilku nawyków i umiejętne stosowanie funkcji energooszczędnych pozwoli obniżyć rachunki za prąd i korzystać z tych urządzeń w sposób przyjazny środowisku.

W ciągu ostatnich 20 lat duże urządzenia jak np. lodówki czy pralki zredukowały zużycie energii elektrycznej o ponad 30 proc. Podobnego postępu nie zrobiły niestety małe urządzenia, jak czajniki, roboty kuchenne, czy suszarki do włosów. Co więcej, do ich uruchomienia potrzebujemy nawet więcej mocy niż w poprzednich dekadach. Większość sprzętów małego AGD nie podlega unijnej dyrektywie Ekoprojekt (Ecodesign). Nie mają też etykiety energetycznej, umożliwiającej porównywanie produktów. Działanie na rzecz optymalizacji zużycia zasobów naturalnych leży więc w dużym stopniu w rękach użytkownika.

Jak oszczędzać energię na małym AGD?

Tym bardziej warto się dowiedzieć, jak właściwie korzystać z urządzeń i co oferują ich funkcje energooszczędne. Najwięcej energii „wycieka” przez niewłaściwe używanie czajników elektrycznych. Z badań zrobionych w Wielkiej Brytanii wynika nawet, że dużym firmom opłaciłoby się zatrudnienie pracownika, którego jedynym zadaniem byłoby pilnowanie, żeby nie marnowano energii przy gotowaniu wody. W ten sposób zaoszczędziłyby więcej pieniędzy niż kosztuje nieefektywne korzystanie z czajników.

W warunkach domowych trzeba pamiętać o tym, by nie wlewać do czajnika więcej wody niż potrzebujemy, nie wykraczać poza minimalne i maksymalne wskaźniki poziomu wody i regularnie odkamieniać urządzenie, ponieważ gromadzą się na nim osady mineralne, obniżające wydajność.

Optymalne zużycie energii

Niektóre urządzenia małego AGD posiadają funkcje energooszczędne, pozwalające dowolnie ustawić temperaturę, do której chcemy podgrzać wodę. Do zaparzenia zielonej herbaty wodę podgrzewamy do 80–90°C, nie marnujemy więc energii na podgrzanie wody do 100°C. Jeśli często zdarza się nam zapominać o tym, że włączyliśmy czajnik i w konsekwencji musimy gotować wodę kilka razy, pomoże nam czajnik z głośną sygnalizacją ukończenia gotowania.

W przypadku suszarek do włosów optymalne zużycie zapewnią te z energooszczędnym silnikiem i precyzyjnymi regulatorami temperatury i intensywności nawiewu. Z kolei wśród tosterów pojawiają się modele z możliwością podgrzewania tylko jednego otworu.

Wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies) oraz podobne technologie w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich zapisanie na Twoim urządzeniu kończącym.