NAUKA I ZABAWA Z KONSOLĄ DO GIER

Gry

Konsole i gry wideo utożsamiamy głównie z rozrywką, ale potrafią one być pomocne także w edukacji i rozwijaniu pasji. Jeśli wybierzemy odpowiednie narzędzia, nauka może być jednocześnie świetną zabawą.

Innowacje technologiczne otwierają przed nami nowe możliwości, także w dziedzinie edukacji. Obok nowych form kształcenia, o których więcej piszemy tutaj, do nauki możemy też wykorzystać domowe centra rozrywki, np. konsole gamingowe. Wiele gier projektowanych jest z myślą o zdobywaniu wiedzy. Przedstawiamy ich najbardziej popularne mechanizmy, ale warto pamiętać, że nawet gry przygodowe mogą nas rozwijać, choćby przez osadzenie w historycznych realiach i odwzorowanie dawnej rzeczywistości.

Symulatory

Dostosowane dla różnych grup wiekowych symulatory odzwierciedlają realne problemy i wyzwania, z jakimi mierzą się przedstawiciele konkretnych zawodów. Za pomocą gier tego typu dzieci mogą więc wcielić się w rolę np. kapitana statku, doświadczyć, jak skomplikowanym procesem jest pilotowanie samolotu albo zaglądać pod maskę auta jako właściciel warsztatu samochodowego. Obok dużej wiedzy, jaką dają tego typu gry, ich zaletą jest możliwość skonfrontowania się z różnymi czynnikami, które musimy wziąć pod uwagę planując następne kroki. Wpływać na nasze działania mogą więc np. pogoda, zagrożenia naturalne oraz sytuacja polityczna i ekonomiczna.

Na świecie znane są przypadki stosowania symulatorów w edukacji np. w programie nauki przedsiębiorczości. Prowadząc wirtualny biznes gracze uczą się myślenia strategicznego, zarządzania finansami oraz zasad funkcjonowania różnych branż.

Quizy

Quizy i zagadki to jedna z prostszych i najbardziej popularnych form sprawdzania wiedzy. Przeniesiona w świat wirtualnej rozrywki daje dodatkowe możliwości np. wykorzystania materiałów audiowizualnych. Powszechnie dostępne są zestawy quizów na różne tematy i o różnym poziomie trudności. Wiele z nich opiera się na niestandardowych mechanizmach, dzięki czemu pobudzają kreatywność oraz uczą łączenia faktów i wskazówek.

Proste i bezpłatne aplikacje mobilne umożliwiają też tworzenie własnych quizów według dostępnych szablonów.

Gry survivalowe

To gry osadzone w otwartych światach, w których zadaniem jest przetrwanie i powiększanie swoich zasobów. W momencie rozpoczęcia gracz zazwyczaj wyposażony jest w minimalną ilość środków potrzebnych do przeżycia, więc żeby zdobyć kolejne musi podejmować szereg działań – zbierać zasoby, zdobywać nowe narzędzia, a przy tym zaspokajać naturalne potrzeby jak np. głód czy zapewnienie sobie schronienia. Takie gry często nie prowadzą do określonego finału. Celem jest po prostu jak najsprawniejsze poruszanie się w wyimaginowanym świecie i zdobywanie doświadczenia. Ze względu na otwartą konstrukcję, okoliczności płynnie się zmieniają i gracz może zmagać się z bardzo różnymi problemami.

Gry survivalowe w naturalny sposób rozwijają kompetencje, pobudzają kreatywność, a dzięki funkcjom sieciowym pozwalają też nawiązywać relacje i współpracować przy kolejnych zadaniach z innymi graczami. Jedna z najpopularniejszych gier tego typu doczekała się nawet portalu internetowego przeznaczonego dla nauczycieli. Za jego pośrednictwem pedagodzy mogą omawiać elementy gry i dyskutować, jak można je wykorzystywać w szkołach.

Multimedialne tutoriale

W przypadku niektórych obszarów szczególnie ważna jest nie tylko wiedza teoretyczna, ale też praktyka. Szczególnie w takich dziedzinach, jak muzyka, fotografia czy animacja, które opierają się na kreatywności i swobodzie twórczej. Multimedialne narzędzia pozwalają tu nie tylko doskonalić umiejętności i zdobywać nowe, ale dają też możliwość zapisu i odtwarzania swoich kompozycji. Na rynku dostępne są np. gry muzyczne z opcją podłączenia własnej gitary do komputera lub konsoli. W ten sposób możemy wykonywać różne ćwiczenia chwytając za struny prawdziwego instrumentu, zamiast plastikowej atrapy. Gry tego typu dostosowane są do różnego poziomu zaawansowania i rozwijają umiejętności zarówno początkujących, jak i zaawansowanych adeptów sztuki.

Przy wyborze gier należy dostosować treści do wieku dziecka korzystając z oznaczeń systemu PEGI, umieszczonych na opakowaniach. Więcej na ten temat dowiesz się w naszym artykule tutaj.