Tryb czuwania, czyli ile energii zużywa urządzenie, które nie pracuje

MediaMarkt - tryb czuwania urządzenia
Ekologia

Według obliczeń jednego z dostawców energii w Polsce, urządzenia pozostawione w naszych domach w trybie czuwania kosztują Polaków aż 831 mln zł rocznie. W zależności od tego, jak często używamy danego sprzętu, może się okazać, że niektóre z nich większe koszty generują nie pracując niż pracując! Trzeba pamiętać, że sprzęt w fazie „uśpienia” wciąż pobiera energię.

Najbardziej kosztowne jest „czuwanie” urządzeń RTV – telewizorów, komputerów, konsol sprzętu audio czy dekoderów i routerów. Stand by laptopów może obciążać domowy budżet do kilkunastu złotych rocznie (pobór 1-3 W), w przypadku dekoderów może to być już 80 zł rocznie (ok. 15 W), a w przypadku routerów kolejne 50 zł (10 W). Dlaczego akurat te urządzenia generują największe koszty w stanie „uśpienia”? Pobór energii jest im potrzebny np. do podświetlenia zegara elektronicznego, lampek kontrolnych czy innych informacji pojawiających się na wyświetlaczach.

Listwy grupujące urządzenia

Nie jest więc przypadkiem, że w tworzeniu nowych, ekologicznych rozwiązań w trybie eko, pozwalających na znaczne zmniejszenie poboru energii przez wyłączone urządzenia, przodują właśnie producenci tych sprzętów. Większość nowych telewizorów wyposażonych jest na przykład w tryb Eco, który wybiera optymalne parametry obrazu, dostosowując jego jasność do warunków w pomieszczeniu. Dzięki temu telewizor pobiera od 30 do 50 % mniej energii bez odczuwalnego obniżania jakości obrazu.

Warto pamiętać, że nowy telewizor z funkcją eko nie jest jedynym rozwiązaniem problemu poboru energii przez urządzenia w stanie czuwania. Można w tym celu wykorzystać listwę zasilającą, grupującą kilka urządzeń, dzięki której jednym przyciskiem będziemy mogli wygodnie odłączyć np. cały sprzęt RTV.

Wyłączniki czasowe

Przydatną opcją są też wyłączniki czasowe. Dzięki nim możemy dostosować pracę urządzeń do naszych nawyków. Jeśli więc kładziemy się spać koło 23 i wstajemy o 7 rano, to możemy na ten czas wyłączyć routery czy dekodery, by nie pobierały energii.

Dzięki takim działaniom gospodarstwo wyposażone w kilkanaście urządzeń elektronicznych, może obniżyć rachunki nawet o kilkaset zł w skali roku.

Równie ważny jest też aspekt ekologiczny. W naszym kraju energię elektryczną pozyskuje się głównie w elektrowniach węglowych. Dlatego oszczędność energii oznacza ochronę zasobów tego surowca, a także ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies) oraz podobne technologie w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich zapisanie na Twoim urządzeniu kończącym.