ZACZYTAJ SIĘ W E-BOOKACH

Mówi się, że powodów do czytania jest tyle, ile dobrych książek. Każda lektura może nas rozwijać, inspirować i poszerzać naszą wiedzę. W propagowaniu czytelnictwa wśród młodych pokoleń może pomóc technologia, zapewniająca szerszy niż kiedykolwiek dostęp do literatury, m.in. dzięki e-bookom i audiobookom.

Czytanie przynosi nam same korzyści i otwierając się na świat książek wiele zyskujemy. Im więcej czytamy, tym więcej wiemy. W ten sposób trenujemy nasz mózg, dzięki czemu łatwiej przetwarzamy docierające do nas informacje, poprawiamy też pamięć.

Obcowanie z książkami wzbogaca nasze słownictwo. Podczas czytania trafiamy na nowe dla siebie pojęcia, poznajemy i utrwalamy sobie ich znaczenie. Jesteśmy bardziej elokwentni, potrafimy precyzyjniej formułować myśli, co z pewnością pomaga zarówno w edukacji szkolnej, jak i w karierze zawodowej. Z kolei czas spędzony przy książkach pisanych w języku obcym poprawia płynność mowy.

Czytanie daje też pewne mniej oczywiste korzyści. Dr David Lewis z Mindlab International na University of Sussex mierzył, jak poszczególne aktywności wpływają na nastrój. Jak wynika z jego badań, czytanie zmniejsza stres aż o 68 proc., czyli w większym stopniu niż słuchanie muzyki (62 proc.) czy spacer (42 proc.).

Warto więc sięgać po książki, zwłaszcza że za sprawą rozwoju nowych technologii mamy do nich dostęp łatwiejszy niż kiedykolwiek. Obok tradycyjnych książek coraz większą popularnością cieszą się e-booki, czyli książki zapisane w formacie elektronicznym. Dostępne dziś czytniki pozwalają gromadzić duże zbiory w jednym, wygodnym urządzeniu. Można je zabierać ze sobą wszędzie, bez obawy, że zajmie dużo miejsca. Wyświetlacze w tego rodzaju sprzęcie zapewniają komfortowe czytanie i nie męczą oczu. Szczególnie przyjazne dla wzroku są czytniki wyposażone w ekran z tzw. e-papieru, który jest bardzo zbliżony do tekstu drukowanego na tradycyjnym papierze. Często możemy w nich dobierać wielkość i rodzaj czcionki, co jest pomocne zwłaszcza dla osób z wadami wzroku. Potrafią też dostosowywać podświetlenie ekranu do warunków panujących w pomieszczeniu.

Zaletą czytników e-booków jest też ogromna dostępność tytułów. Modele urządzeń z wbudowanym WiFi pozwalają na dostęp on-line do szerokiej biblioteki książek. Praktycznie każda nowa pozycja jest wydawana także w cyfrowej wersji.

Wiele interesujących, edukacyjnych pozycji jest udostępniona za darmo w cyfrowych bibliotekach różnych instytucji. Strona wolnelektury.pludostępnia za darmo ponad 5 tys. książek w różnych formatach, dzięki czemu możemy je odtwarzać na różnych urządzeniach, zarówno w formacie audio, jak i w wersji pisanej. W serwisie polona.pl znajdziemy ponad 100 tysięcy dzieł udostępnionych przez Bibliotekę Narodową, z kolei strona europeana.eu zawiera zasoby europejskich galerii, bibliotek, archiwów i muzeów. Takich przykładów jest dużo więcej, a każde tego typu źródło jest pomocną alternatywą, gdy nie mamy dostępu do dobrze zaopatrzonej księgarni lub biblioteki. W poszukiwaniu lektur pamiętajmy, aby korzystać wyłącznie z legalnych źródeł.

Bez względu na to, jakie mamy pasje i zainteresowania, zgromadzona na ten temat wiedza jest na wyciągnięcie ręki. Warto po nią sięgać.