W krajach Unii Europejskiej przeprowadzana jest zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej. Działania te są wynikiem międzynarodowych ustaleń, zgodnie z którymi wszystkie kraje europejskie zobowiązane są zwolnić aktualne częstotliwości telewizyjne na rzecz budowania sieci komórkowej 5G. Z czym jeszcze będzie wiązał się nowy standard emisji?
Telewizory są ważnym elementem naszej codzienności. W Polsce aż 96,4% gospodarstw domowych posiada odbiornik telewizyjny, a zdecydowana większość z nich nawet dwa lub więcej. Jak podaje ZIPSEE Cyfrowa Polska, każdego roku w Polsce sprzedawanych jest średnio ponad 2 miliony telewizorów, a dane MediaMarkt pokazują, że zainteresowanie Polaków nowym sprzętem wciąż rośnie.
Wprowadzona zmiana dotyczy częstotliwości DVB-T, który teraz zastąpił nowy, bardziej efektywny system DVB-T2. Producenci odbiorników zapewniają, że już od 2018 roku wszystkie produkowane przez nich modele są zaprogramowane tak, aby odbierać nowy sygnał DVB-T2/HEVC. Z uwagi na różny wiek posiadanych przez nas w naszych domach urządzeń warto sprawdzić czy nasz sprzęt posiada wbudowany tuner kompatybilny z nowym systemem nadawania. Jeśli okaże się, że nasz odbiornik nie spełnia najnowszych wymagań mamy do wyboru dwie możliwości: możemy zdecydować się na zakup nowszego modelu lub dokupić dekoder, który spełnia najnowsze standardy.
Proces zmiany częstotliwości w Polsce odbywał się etapami od marca do czerwca 2022 roku.
Wprowadzone zmiany częstotliwości nadawania mogą przyczynić się do jeszcze większego rozwoju telewizji – ulepszone zostaną jakość obrazu, dźwięk, a nawet odporność na zakłócenia. Nowoczesne telewizory wyposażone są z różne funkcje, dlatego przed zakupem nowego odbiornika warto zastanowić się czego dokładnie potrzebujemy i skorzystać z fachowego doradcy. Pomoże porównać urządzenia, przedstawi ich funkcje, i co ułatwi wybór telewizora, który będzie odpowiadał na realne potrzeby użytkownika.